Фізична реабілітація в різних вікових групах: підходи та обладнання

Фізична реабілітація – це процес відновлення функціональних можливостей організму після травм, захворювань або хірургічних втручань. Вона включає в себе комплекс заходів, спрямованих на покращення рухливості, сили, координації та витривалості. Реабілітація має свої особливості для різних вікових груп, враховуючи фізіологічні та психологічні відмінності. Розглянемо особливості реабілітації для різних вікових груп на прикладі паратів від Yikang medical (КНР).
Фізична реабілітація у дітей
У дітей реабілітація спрямована на підтримку нормального фізичного розвитку, корекцію постави у разі потреби, покращення моторних навичок та психологічної адаптації. Тому дуже важливо використовувати ігрові методи, вправи на координацію та рівновагу, масаж, гідротерапія, а також інші форми активності, які подобаються дітям. Окрім цього важливою складовою є дизайн обладнання для розвитку мотивації та зацікавленості дітей. Постійний нагляд і супровід фізичного терапевта, залучення батьків та створення позитивної атмосфери є ключовими для успішної реабілітації.
Компанія TETMED представляє виробників, що можуть запропонувати комплексні лінійки реабілітаційного обладнання для дітей. Зокрема Yikang medical розробили дитячу роботизовану систему навчання і оцінки ходи A3Mini та стіл-вертикалізатор з інтелектуальною системою для розробки нижніх кінцівок С1-2.
C1-2 являє собою стіл з функціями регулювання висоти і положення, включаючи вертикальне підняття з положення лежачи в положення стоячи, з роботизованою системою тренування нижніх кінцівок.
A3Mini має вбудовані опори для стоп, ремені і пристрої для виконання фізичних вправ. Керування приладом виконується за допомогою екрана для фізичного терапевта. Завдяки інтенсивній сенсорно-моторній вертикалізації, пристрій забезпечує ефективну і надійну мобілізацію дітей з важкими неврологічними порушеннями. Обладнання може використовуватися навіть у відділеннях реанімації і інтенсивній терапії. A3Mini успішно комбінує поступову вертикалізацію та роботизовану моторну терапію. Це забезпечує повну безпеку для стабілізації пацієнта у вертикальному положенні. А його ігровий і яскравий дизайн – перетворює процес реабілітації у гру. Адаптовані під зріст і вагу пацієнтів датчики, ремені і ортези роблять процес реабілітації надійним і безпечним для пацієнтів дитячого віку.
Реабілітація у дорослому віці
У дорослих реабілітація спрямована на відновлення втрачених функцій після травм, захворювань, або хірургічних втручань, повернення до професійної діяльності та активного способу життя. Використовуються вправи на силу, витривалість, координацію, баланс, а також різні терапевтичні методи, такі як масаж, фізіотерапія, мануальні практики. Важливим є врахування індивідуальних потреб та цілей пацієнта, мотивація та поступове збільшення навантаження.
На прикладі А3Mini, що згадувалась при розборі дитячої реабілітаційної техніки, представляємо аналог для дорослого пацієнта — автоматизовану систему А3. Вона потрібна для відновлення навичок ходи, формування фізіологічного малюнка ходи, поліпшення мобільності пацієнтів. Такі потреби можуть з’явитися в результаті перенесеного інсульту, пошкоджень спинного та головного мозку, після хірургічних операцій, на тлі розсіяного склерозу та інших неврологічних порушень.
Тренажер для відновлення навичок ходи має систему кріплень, що швидко налаштовується та дозволяє фіксувати тіло пацієнта протягом 5-7 хвилин і збільшувати кількість пацієнтів для занять.
Наявність зворотного зв’язку і розширених можливостей програмного забезпечення надають повноцінний контроль тренувань і мотивують хворого. Апарат відновлює саме той варіант ходи і рухів, які характерні для конкретної людини. За допомогою оціночних і звітних функцій можна контролювати стан хворого під час заняття, підбирати програму тренувань, оцінювати і демонструвати прогрес. Всі елементи комплексу синхронізовані між собою, що гарантує злагоджену роботу механізмів і повну безпеку занять.
Зріст пацієнтів до 2 м і маса тіла до 180 кг. Параметри довжини ортезів (по відстані між тазостегновим і колінним, колінним суглобом і гомілкою) регулюються безпосередньо перед тренуванням.
Програмне забезпечення контролює: кут ходи, кут положення суглобів, швидкість пересування, час проведення тренування та інше.
Фізична реабілітація людей похилого віку
Особливостями реабілітації літніх людей є підтримка фізичної активності, покращення якості життя, збереження незалежності в побуті, а також запобігання падінням і віковим ускладненням — таким як остеопороз, порушення рівноваги чи координації рухів. Успішна реабілітація в цьому віці базується на індивідуальному підході, що враховує не лише фізичні можливості пацієнта, а й супутні захворювання, когнітивний стан, рівень мотивації. Навантаження мають бути поступовими, безпечними та контрольованими.
Консультанти компанії TETMED допоможуть підібрати сучасне реабілітаційне обладнання, що відповідає віковим потребам пацієнтів. Це — тренажери, оснащені інструментами та вправами, які сприяють:
- покращенню гнучкості, рівноваги, координації рухів;
- тренуванню витривалості та дихальної функції;
- стимуляції кровообігу та м’язової активності;
- профілактиці атрофії м’язів та зниженню ризику падінь.
Серед рекомендованого обладнання — тренажери з біологічним зворотним зв’язком, системи підтримки ваги тіла, вертикалізатори, прості у використанні пристрої для пасивної та активної розробки суглобів тощо.
Правильно підібрані засоби реабілітації допомагають зберегти максимально можливу рухливість і автономність пацієнта, що є надзвичайно важливо як для фізичного, так і для психоемоційного стану людей похилого віку.